niedziela, 23 stycznia 2011

ETAPY ROZWOJU DZIECKA

1 ROK ROZWOJU DZIECKA


WODZENIE WZROKIEM ZA PRZEDMIOTEM

Noworodki widzą bardzo niewyraźnie i na dodatek tylko z odległości 20 cm. Około 6 tygodnia wzrok noworodka się wyostrza i zaczyna on wodzić oczkami za przedmiotem.np.zabawką.Dzięki tej umiejętności za kilka miesięcy będzie potrafił koncentrować wzrok na przedmiocie.

PODNOSZENIE GŁÓWKI W POZYCJI LEŻENIA NA BRZUSZKU

Mięśnie karku maluszka są tak bardzo słabo wykształcone i umięśnione,że musisz podpierać jego główkę.Jeśli będziesz często kładła maluszka na brzuszku to umożliwisz mu ćwiczenie mięśni co zapotęguje w niedalekiej przyszłości unoszeniem główki.
Dzięki takim treningom w okolicy 3-4 m-ca podciągane za rączki z pozycji leżącej będzie w stanie samodzielnie utrzymać główkę w pozycji pionowej. Dobrze rozwinięte mięśnie karku i ramion będą potrzebne maluszkowi do trzymania ciała w pozycji siedzącej, a później również i stojącej.

GAWORZENIE I GŁUŻENIE

Nim twój maluszek powie pierwsze słowa wydaje inne dźwięki.W okolicy 2 a 5 miesiącem przeciąga samogłoski „ooooo”, a następnie dodaje spółgłoski „daaa”,”baaa” Nazywamy to głużeniem. W granicach 6-7 miesiąca zaczyna gaworzyć i powtarzać sylaby „ma-ma”,” ta-ta”.Dzięki tej gimnastyce języka,krtani i ust malec uczy się mówić.

CHWYTANIE ZABAWEK I PRZEKŁADANIE ICH Z JEDNEJ RĄCZKI DO DRUGIEJ.

Ściskanie zabawki przez noworodka to odruch bezwarunkowy i naturalny.W okolicy 8 miesiąca maluszek zaczyna świadomie chwytać przedmioty i przekładać je świadomie z jednej rączki do drugiej ,oraz rzucać nimi.Jeśli twój maluszek wykonuje takie czynności to znak, że jego mózg idzie w parze z koordynacją wzrokowo-ruchową.

SIEDZENIE BEZ PODPÓRKI

W okolicach 6-7 miesiąca twój szkrab najprawdopodobniej utrzymuje już plecki w pionie, na co pozwalają mu na to silne mięśnie pleców.Siedzenie otwiera przed smykiem nowe możliwości. Maluch może dokładnie obserwować swoje otoczenie,ma też dużo większe pole do zabawy.Z pozycji tej zaczyna się także czworakowanie

RACZKOWANIE I PEŁZANIE

W 7 miesiącu życia malec potrafi leżeć już doskonale na brzuszku i odpychać się rączkami i nóżkami oraz przesunąć. Nie przejmuj się jeśli maluch pełza do tyłu ( jest to całkowicie normalne) ponieważ jest mu dużo łatwiej. W okolicach 9 miesiąca jest już w stanie oprzeć ciężar swego ciała na kończynach, bujając się przy tym do przodu i tyłu.Po tym etapie zaczyna raczkować i samodzielnie poruszać się po domu. Podczas tej czynności kształtują się prawidłowe krzywizny kręgosłupa oraz wzmacniają mięśnie. Raczkowanie jest ważnym etapem w rozwoju dziecka,ponieważ stymuluje jego rozwój umysłowy. W czasie ruchów naprzemiennych kończyn w mózgu malucha tworzą się nowe połączenie nerwowe,które są pomocne w dalszych etapach rozwoju dziecka np.w mówieniu, rysowaniu czy też ćwiczeniu refleksu.Muszę wspomnieć również o tym,że nie każde dziecko przechodzi etap raczkowania.http://www.maledziecko.blogspot.com.Są sytuacje,że maluchy po etapie bujakowania wstają na nóżki zamiast raczkować.

PODCIĄGANIE SIĘ DO POZYCJI PIONOWEJ

W 9-11 miesiącu silne oraz prawidłowo rozwinięte mięśnie ciała,pozwalają malcowi stanąć na nóżkach.Dziecko nie umie jeszcze samo utrzymać równowagi, ale przy pomocy np.mebla,będzie w stanie przesunąć się przy nim krok po kroku. Umożliwiaj jak najwięcej takich treningów (oczywiście w twoje obecności)malcowi,ponieważ przygotowuje go to do nauki samodzielnego kroczenia.

SAMODZIELNE PICIE Z KUBECZKA ORAZ JEDZENIE ŁYŻECZKĄ.

Kiedy twój maluszek kończy 1 rok życia to dobry moment na wprowadzenie lekcji samodzielności. Ponieważ potrafi on już samodzielnie siedzieć bez podpórki i je stałe pokarmy, podczas karmienia daj mu drugą łyżeczkę niech próbuje sam trafić do buzi.W końcu trening czyni mistrza, a jest to na pewno duży krok do samodzielności ,który niebawem wykorzysta w przedszkolu.

2 ROK ROZWOJU DZIECKA

SAMODZIELNE CHODZENIE BEZ PODTRZYMYWANIA

Przeciętne maluchy potrafią przenieść ciężar ciała bez utraty równowagi około 13 miesiąca(czasem wcześniej lub później).Pierwsze kroki sprawiają,że bezradne niemowlę zmienia się w istotę niezależną,która może już dotrzeć w wiele miejsc które były dotąd niedostępne.Wymaga ono teraz większego poświęcenia uwagi.

PIERWSZE SŁOWA

Niektóre dzieci pierwsze słowa w postaci, „mama” czy „tata”,wypowiadają już w pierwszym roku życia. Ale są i takie,które zaczynają mówić dopiero w 3 roku. Zaawansowanie w mówieniu zależy nieraz od płci dziecka. Zazwyczaj dziewczynki zaczynają wcześniej niż chłopcy. Pierwsze na ogół zdania typu np., „daj pić”,usłyszysz od smyka ok.18 miesiąca życia. Maluch może jeszcze mówić bardzo niewyraźnie lub swoim językiem niezrozumiałym dla nas np. „brum-brum” . Te pierwsze zdania to przełom. Dzięki temu malec może informować nas o swoich potrzebach słowami, komunikować się z otaczającym otoczeniem oraz nawiązywać kontakt ze swoimi rówieśnikami.

ZAŁATWIANIE POTRZEB FIZJOLOGICZNYCH(DO NOCNICZKA)

Do korzystania z toalety dziecko jest gotowe w połowie 2 roku, czyli wtedy gdy świadomie kontroluje swoje potrzeby i świadomie kojarzy uczucie parcia z koniecznością siadania na nocnik. Choć czasem jeszcze zdarzy się maluchowi wpadka (zazwyczaj w nocy),to i tak użycie nocniczka jest bardzo ważnym wydarzeniem w jego krótkim życiu. (a także i w twoim).Od tego momentu nie będziesz już miała potrzeby kupna pieluszek, no chyba że sporadycznie.Ale najlepiej odstawić pieluszki całkowicie i tylko dokładnie słuchać potrzeb dziecka. A teraz już tylko posłać malca do przedszkola. Do boju!!!

3 ROK ROZWOJU DZIECKA

JAZDA NA ROWERKU

Twój maluszek potrafi już biegać, ganiać za piłką, jeździć na rowerku na trzech kołach.Wiadomo, że na początku podczas jazdy na rowerze odpycha się nóżkami, ale to przecież normalne.Tego trudnego ruchu jakim jest pedałowanie nauczy się z czasem . Oznacza to,że smyk kontroluje swoje ruchy, ma silne mięśnie oraz dobrą podzielność uwagi. A wygląda to tak,że w jednym i tym samym czasie naciska na pedały,utrzymuje równowagę, a także omija przeszkody i kieruje swoim pojazdem.

CHĘĆ UBIERANIA SIĘ BEZ POMOCY

W tym wieku dziecko czuję już potrzebę niezależności i pochwalenia się swoimi umiejętnościami z innymi. Wyraża więc chęć założenia samodzielnie bucików czy też założenia bluzeczki. Jest to bardzo ważny krok w dalszym rozwoju dziecka,ponieważ przygotowuje go do funkcjonowania w dorosłym życiu.http://www.maledziecko.blogspot.com


PAMIĘTAJ O TYM, ŻE KAŻDY MALUSZEK ROZWIJA SIĘ JEDNAK WE WŁASNYM TEMPIE.WSPOMAGAJ ROZWÓJ SWOJEGO DZIECKA POPRZEZ ZABAWĘ , GIMNASTYKĘ ALE WIEC JEDNO,ŻE KAŻDE DZIECKO ZDOBYWA OKREŚLONE UMIEJĘTNOŚCI WTEDY KIEDY JEST NA NIE GOTOWE FIZYCZNIE I PSYCHICZNIE. JEŚLI MASZ JAKIEŚ WĄTPLIWOŚCI CO DO ROZWOJU TO NAJLEPIEJ ZGŁOŚ SIĘ DO SWOJEGO PEDIATRY LUB NEUROLOGA DZIECIĘCEGO.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz