AKCESORIA
Podczas kąpieli potrzebne będą:
-ręcznik
-tetrowa pieluszka
-waciki do mycia uszu i buzi
-gaziki do pępka
-preparat do mycia
-balsam do ciała
-maść do pupy
-czysta pieluszka i ubranko
-szczoteczka do włosów
BUZIA
Najlepiej umyć ją i osuszyć,zanim włożysz malca do wody,by móc się później skupić na pozostałych częściach ciała.Buzię umyj wilgotnym wacikiem,delikatnie dotykając nim skóry maluszka,a potem osusz ręcznikiem
CZAS KĄPIELI
Dziecko najlepiej kąpać codziennie o tej samej porze,np. przed wieczornym karmieniem.Odprężony w kąpieli i nakarmiony malec łatwiej wtedy zaśnie i większa jest szansa na to,że prześpi spokojnie co najmniej kilka godzin.Niemowlę nie powinno leżeć w wodzie dłużej niż pięć minut,bo bardzo wysusza ona skórę.
DELIKATNOŚĆ
To podstawa do pielęgnacji maluszka.Myjąc go i wycierając,trzeba unikać mocnych ruchów i pocierania skóry,aby nie uszkodzić skóry dziecka ani go nie przestraszyć.
EMOLIENTY
Preparaty przeznaczone dla maluszków z bardzo sucha skórą.Natłuszczają,odbudowują warstwę lipidową naskórka,zapobiegają dalszemu przesuszaniu się skóry.Emolient można wlać do wanienki albo używać go zamiast balsamu do kąpieli.
GĄBKA
Nie warto jej kupować.Maluszka łatwiej i lepiej jest umyć własną dłonią,jest to również bardziej higieniczne,gdyż w gąbkach gromadzą się bakterie.
HIGIENA INTYMNA
Myjąc dziewczynkę najpierw rozchyl wargi sromowe i zmyj wydzielinę,potem przemyj skórę ruchem od sromu w kierunku odbytu.Chłopcu delikatnie oczyść skórę,zwłaszcza w zakamarkach pod penisem i wokół moszny,delikatnie odsłoń i oczyść ujście cewki moczowej.Nie ściągaj napletka,gdyż u niemowlęcia przywiera on do żołędzi i próby odciągnięcia go mogą być bolesne.
ILOŚĆ WODY W WANIENCE
Nie powinno być jej dużo-najlepiej,by sięgała nie więcej,niż 7-10 centymetrów powyżej dna.Przy takiej ilości wody nawet jeśli podczas kąpieli maluszek wyślizgnie ci się z rąk,nic złego mu się nie stanie.
KOSMETYKI
Wystarczy płyn do kąpieli i mycia włosków oraz balsam do ciała.Jeśli malec jest alergikiem,powinny to być preparaty z aptecznych linii dla dzieci ze skórą wrażliwą.W pozostałych przypadkach wystarczą zwykłe kosmetyki dla niemowląt.
LEŻACZEK
Można na nim ułożyć maluszka i mieć wolne ręce.Dla noworodków lepsze są leżaczki z metalową ramą i wypełnieniem z materiału(z plastikowych bezwładne dziecko zsuwa się).
ŁAZIENKA
To najlepsze miejsce do kąpieli.Ale jeśli masz w niej niewiele miejsca,wanienkę możesz ustawić gdziekolwiek,gdzie nie ma przeciągu i jest wystarczająco dużo miejsca na rozłożenie akcesoriów.
MYCIE
Gdy maluszek pewnie leży w wodzie na leżaczku albo n twoim przedramieniu,umyj i opłucz go.Jeśli myłaś główkę,zacznij od namydlonych już włosków.Delikatnie polewaj je wodą,starając się,by woda nie spływała malcowi do oczu i uszu(najlepiej zacząć od czoła,a potem spłukać boki i tył główki).Myjąc dziecko,pamiętaj o zakamarkach za uszami ,fałdkach na szyi,pupie i udach.Oczyść przestrzenie między paluszkami u rąk i nóg.Nie oblewaj dziecka dużą ilością żelu do kąpieli.
OSUSZANIE
Gdy wyjmiesz malca z wody,owiń go ręcznikiem i szybko osusz,zaczynając od główki(bo wtedy dziecko traci najwięcej ciepła),pamiętając o fałdkach i zakamarkach.Nie pocieraj tylko dotykaj skóry ręcznikiem.
TEMPERATURA
Woda powinna mieć 37 stopni Celsjusz,zaś w powietrze w pomieszczeniu,w którym ustawiona jest wanienka około 23-24 stopnie Celsjusza.Jeśli jest chłodno,pomieszczenie trzeba dogrzać np.Przenośnym piecykiem.Temperaturę wody najlepiej mierzyć specjalnym termometrem.
USZY
Myjąc je podczas kąpieli,usuwaj tylko wydzielinę widoczną gołym okiem.Możesz to zrobić palcem albo wilgotnym wacikiem,do uszka nie wolno wkładać patyczków.Zadbaj też o to,aby podczas mycia główki uszu malca nie zalewała głową.
WKŁADANIE DO WODY
Prawą rękę podłóż pod pośladki rozebranego malucha,lewą podtrzymuj główkę i kark(najlepiej oprzyj je na swoim przedramieniu,tak jest łatwiej chronić główkę i szyjkę przed przypadkowym urazem).Lewą dłoń połóż tak,by palce przytrzymywały przedramię dziecka i zanurz malca w wodzie.Gdy pupa malca pewnie oprze się na dnie,wyjmij spod niej rękę.
ZAGOTOWANIE WODY
Warto to zrobić przez pierwsze dwa tygodnie życia malca,by odparować z niej chlor.Wodę zagotuj w dużym garnku bez pokrywki minimum godzinę przed kąpielą,aby przestygła.http://www.maledziecko.blogspot.com.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz